Вирусът, който причинява Хепатит В (HBV), е най-разпространеният вирус на Земята – около 2 милиарда хора са били в контакт с него, като от тях 350 милиона са останали хронични носители, а около 1 млн. души годишно умират от хепатит В. У нас новородените бебета се ваксинират против Хепатит В (HBV) в първите 24 часа от раждането и реимунизират след първия и шестия месец.
Хепатит В е заболяване на черния дроб, приченено от хепатичен вирус тип В. Острата форма на заболяването завършва с пълно оздравяване, но ако инфекцията продължи повече от 6 месеца, заболяването преминава в хронично, което е нелечимо и остава до края на живота.
Около 10% от инфектираните развиват хроничен хепатит В, като по-голямата част от тези хора дори не знаят, че са болни, тъй като инфекцията може да протече безсимптомно. В някои от случаите може да се развие изключително тежка, животозастрашаваща форма на остър вирусен хепатит В.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiIuONn_3nWOzzKl2b6bJLiL90G_Wsh4zhhP29Vt9rrQrqCnwglYMM7qRl2wApjinG6tLcJixLqtZNMlcy6V8CUMjVeA3sdGl-JDbJDYb_STny8WacaTRsQux1N7vlhujV5eIaUIhE5ST0/s1600/HBV.jpg)
Висусът, който причинява хепатит В, има 6 щама и е ДНК-съдържащ. HBV е по-заразен от вируса на СПИН близо 100 пъти, изключително резистентен, способен да издържа големи промени в температурата и влажността. (снимка: HBV.jpg)
HBV се открива в кръвта и в по-малко количество в семенната течност (спермата), вагиналните секрети, слюнката, кърмата и другите телесни течности на заразения човек.
Разпространение
Заразяването с HBV става по кръвен или по полов път чрез:
- преливане на кръв и кръвни продукти
- използване на общи игли и спринцовки при венозна употреба на наркотици
- заразяване по време на медицински и стоматологични манипулации при използване на заразени инструменти
- контакт със заразена кръв или заразени инструменти при правене на татуировки, пиърсинг, акупунктура, маникюр и др.
- контакт на наранена кожа или лигавица със заразена кръв при използване на чужди ножчета за бръснене, дори и четки за зъби
- заразяване на бебето от майката по време на раждането
- хетеро- или хомосексуални полови контакти с инфектиран партньор без презерватив
Симптоми
При остър хепатит В симптомите се появяват 2 до 6 седмици след контакта с вируса (т. нар. инкубационния период) и в началото наподобяват грипна или стомашно-чревна инфекция. Най-чести оплаквания са: леко повишение на температурата, болки в гърлото, ставите и мускулите, хрема, отпадналост; гадене с повръщане; загуба на апетит; тежест и болка в областта на черния дроб и горната част на корема; потъмняване на урината (в резултат на увеличеното количество жлъчни пигменти в нея); обезцветяване на изпражненията.
Набюдава се и т. нар. жълтеница - пожълтяване на склерите на очите, лигавицата на мекото небце, юздичката на езика, и кожата на тялото, което се дължи на отлагане на пигмента билирубин. Жълтеницата трае десетина дни и постепенно изчезва, но може и да бъде слабо изразена или изобщо да липсва.
В много редки случаи острият вирусен Хепатит В протича изключително тежко, за няколко дни се развива тежка чернодробна недостатъчност, която е с много летална прогноза (фулминантен хепатит В).
В част от случаите острият вирусен хепатит В продължава повече от 6 месеца и преминава в хроничен. При него симптомите се задържат и след шестия месец, но са много слабо изразени. Болните могат да предават вируса на други хора и имат повишен риск от развитие на чернодробна цироза и рак на черния дроб.
Инфекцията с вируса на хепатит В може и да не бъде съпроводена от характерните за болестта симптоми (безсимптомно протичане на инфекцията). Така носителят на инфекцията може да я разпространява без да знае.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZNmy2cDzVhZhIg3KyRZc7WGuecPVoe2HolJvSIrsYosWHbnP9NuJ0RnYTuMpt55RlP6VIbKEU4JVGhwoVPXhY1ZEukLjK5K3Xutl15akYr_Lo8LO2jKP-yFgct4bDWY-yz7DmKtbD12E/s1600/0.jpg)
Острият хепатит В в повечето случаи завършва с пълно оздравяване. Но хроничният хепатит В е много сериозно заболяване. В резултат на вирусната инфекция се разрушават клетките на черния дроб, което уврежда сериозно функциите му и може да доведе до редица усложнения, като чернодробна цироза, рак и чернодробна недостатъчност
При хепатит В вирусната инфекция освен усложненията, засягащи черният дроб, могат да възникнат и нарушения във функцията на други органи и системи в организма:
- Сериозно се уврежда обмяната на веществата, в която черният дроб играе централна роля
- Нарушава се процесът на неутрализиране на повечето вредни за организма вещества и лекарства
- Затруднява се работата на сърцето
- Може да се наблюдава сериозно увреждане на бъбреците.
Превенция
След преболедуване и излекуване от хепатит B, в организма на човека се изгражда траен имунитет, който не позволява повторно заразяване, но има възможност при боледуване да се получат усложнения, затова е създадена ваксина против хепатит В, която предпазва деца и възрастни от вируса.
Така, драги ми анти-вакс приятелю, това е само началото на поредицата истини, които ще ти представя. Това е едина от благоприятните възможности, които се изправят пред теб или твоите деца, отказвайки да ги ваксинираш.
Няма коментари:
Публикуване на коментар