понеделник, 7 април 2014 г.

Туберкулозата е убила някои от най-великите личности преди да се създаде ваксината



Туберкулозата е инфекциозно заболяване, причинено от бактерията Mycobacterium tuberculosi. Туберкулозата може да се развие във всички органи и системи на човешкия организъм, но най-често се локализира в дихателната система.
Туберкулозните бактерии се срещат във всеки от нас, но не всеки се заразява и не всеки инфектиран се разболява от туберкулоза. Около 22% от хората, които са били изложени на продължителен контакт с туберкулозната бактерия, се заразяват. От тях някои развиват заболяването на даден етап от живота си. Дали човек ще развие заболяването или не, зависи в голяма степен от естествените съпротивителни сили на организма. Повече от хората, които се заразяват с туберкулоза, остават само носители на бактерията. При тях имунната система успява да се справи с туберкулозната бактерия и тя остава в латентен вид в организма. Такива хора не могат да заразяват с туберкулоза други хора, но биха могли на даден етап, в резултат на влошаване състоянието на имунната система, да развият туберкулоза. Хората с активна и нелекувана туберкулоза могат да заразяват околните.

Разпространение

Бактериите, които причиняват туберкулоза (бактерий на Кох), се отличава със значителна устойчивост във външната среда, като особено дълго се запазва в отделените от болните храчки, включително и след тяхното изсъхване.
Източници на зараза могат да бъдат болните от туберкулоза хора и животни (главно едър рогат добитък, по-рядко свине, птици и други), както и техните продукти.

Рискови фактори за Туберкулоза

- Непълноценното и нерационалното хранене;
- Стрес и преумора;
- Пушене и злоупотреба с алкохол;
- Прекарани инфекции като: морбили, коклюш, грип и грипоподобни състояния;
- Заболявания на белите дробове като:хроничен бронхит, силикоза, бронхоектазии;
- Диабет, язвена болест на стомаха, психични заболявания; алергични състояния;
- Липса на ваксинация срещу туберкулоза;
- Лекуваните продължително време с кортизонови препарати;
- Провеждащите химио и лъчелечение;
- Непосредствен контакт с болен от туберкулоза;
- Носителство на вируса на СПИН.

Симтоми на белодробната форма на заболяването

- Кашлица - може да продължи седмици, като в началото се наблюдава леко покашляне, а при напредване на болестния процес кашлицата се засилва и става влажна;
- Храчене – отделяне на храчки главно сутрин, понякога примесени с кръв;
- Повишена температура – болните имат повишена температура за продължителен период от време (дори с месеци). Възможно е заболяването да протече и без повишена температура;
- Изпотяване – то е обилно, особено нощно време;
- Болки в гръдния кош – те се срещат при повечето болни между плешките, в раменните и страничните области на гръдния кош, като се засилват при дишане и кашлица;
- Липаса на апетит – то води до намаляване на телесното тегло;
- Задух – този признак е характерен за напредналите стадии на болестта;
- Отпадналост и безсилие – тези симптоми продължават дълго време.
Туберкулозата може да протече и напълно безсимптомно в около 15% от случаите. При възрастни хора често наподобява пневмония или друго инфекциозно заболяване.

Симпроми на извънбелодробните форми на заболяването

В зависимост от локализацията на заболяването симпомите са различни. 

- При туберкулоза в органите на коремната кухина са характерни коремни болки, подуване на корема, асцит (свободна течност в коремната кухиена), остра или хронична непроходимост на червата.
- При засягане на централната нервна система болният се оплаква от висока температура, главоболие и повръщане; в по-късния стадий на заболяването може да се появят гърчове и различна степен на нарушаване на съзнанието.
- При костно-ставната форма на туберкулоза се наблюдават болезнена оточност и ограничение в движенията на някои от големите стави (напр. колянна става), ригидност (скованост) на мускулите, болезненост и затруднени движения на гръбначния стълб.
- При засягане на периферните лимфни възли се развива неболезнен лимфаденит (увеличение на лимфните възли, с или без “нагнояване”);
- При туберкулоза на очите се появява сълзотечение, светобоязън, зрителни смущения (понижение на зрителната острота и други);
- При туберкулозния миокардит и перикардит (възпаление на обвивките на сърцето) са характерни болките в сърдечната област, тахикардия, ритъмни и проводни нарушения.
- При туберкулоза на кожата болните имат уплътняване, зачервяване и язвени промени по нея.

Туберкулоза при деца

Туберкулозата при децата се характеризира с липсата на строго специфичните симптоми на заболяването, което може да доведе до затруднение при поставянето на правилна и навременна диагноза.
Началото на заболяването обикновено е неясно, оплакванията прогресират бавно и постепенно. В повечето случаи децата развиват симптоми от общ характер: висока температура, лесна уморяемост, отпадналост, изпотяване, стомашно-чревни смущения, ставни и мускулни болки, спадане на телесното тегло.
При част от децата туберкулозата протича безсимптомно и заболяването се открива случайно при отчитане на кожната туберкулозна чувствителност (проба на Манту) или при медицински преглед по друг повод.
Важен момент в поставянето на диагнозата е изясняването на всички обстоятелства, предхождащи и съпътстващи заболяването, и най-вече дали детето има контакт с туберкулозно болен. Колкото е по-малко детето, толкова по-голяма е вероятността източникът на инфекцията да е от семейната среда. От съществено значение е и уточняване на времето на последната апликация на БЦЖ ваксина (т.е. дали има изграден имунитет срещу заболяването).  

Последици от туберкулозата

Последици при туберкулоза могат да настъпят в резултат на рецидиви на заболяването при недостатъчно и непълноценно лечение, при резистентност на бактерия към конвенционалните антитуберкулозни средства и при болни с намалена имунна реактивност.
Едно от тежките последствия за организма в резултат на прекарана туберкулоза е остатъчни промени в нервната система - остатъчна огнищна неврологична симптоматика, симптоматична епилепсия или хипоталамичен синдром.
Психичните промени също са чести последици от туберкулоза на централната нервна система - умствено изоставяне при деца, когнитивни нарушения и деменция.
Може да настъпи и лезия на равновесно-слуховия нерв , във резултат на арахноидни сраствния или в резултат на токсичното действие на терапията, лезия на очния нерв с развитие на оптична атрофия, намаление на зрението или пълна слепота.
Последици от туберкулоза често се наблюдават и в бъбреците. Изразяват се с големи деструкции на бъбреците и анатомични деформации. Може да се прояват неспецифични инфекции, хидронефроза и вторична хипертония.
След преболедуване от туберкулоза на костите и ставите, като трайни промени настъпват ставните деформации и анкилозите.
При образуване на фистули, съществува голям риск от развитие на амилоидоза на вътрешните органи - бъбреци, църце, костен мозък, черен дроб и други. Освен това самия туберкулозен процес може да се разпространи и в други вътрешни органи.
Нелекуван туберкулоза на кожата напредва бавно и трае до края на живота. Освен цикатриксите и тежките мутилации в хода на заболяването могат да се развият лимфангити, лимфаденити, еризипел и др.
В 4 - 5 % от болните може да настъпи дегенерация и развитие на спиноцелуларен, по-рядко базоцелуларен карцином, сарком или кератоакантом.
Туберкулозата на горните дихателни пътища е предимно вторично заболяване - усложнение най-вече на белодробната туберкулоза. Изходът от туберкулозата на гълтача се определя преди всичко от характера и стадия на туберкулозния процес в белите дробове, от реактивните способности на организма и от рационално проведеното лечение.
При туберкулозата на ларинкса се образуват туберкули, които се разпадат и се образуват туберкулозни язви покрити с гранулации. Язвите могат да проникнат в дълбочина и да предизвикат развитието на перихондрит. В повечето случаи обаче настъпват смущения, особено при локализация на процеса по истинските гласни връзки със смущения в гласообразуването.

Превенция

 - Ваксиниране с БЦЖ ваксина след 48-ия час от раждането на бебето и реимунизиране - на 7, 11 и 17-годишна възраст;
- Поддържане на естествените съпротивителни възможности на организма чрез: пълноценно хранене, богато на белтъчини и витамини (месо, мляко и млечни продукти, риба, пресни плодове и зеленчуци); редовно практикуване на физически упражнения и туризъм;
- Отказване от тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на психоактивни вещества (наркотици);
- Поддържане на добра лична и обществена хигиена;
- Консумиране само на хранителни продукти (месо, мляко и яйца), преминали ветеринарно-санитарен контрол;
- Незабавно консултиране с лекар при установяване на някои от симптомите на болестта, а също така и при съпътстващи заболявания или прекарани наскоро инфекции.

Днес, с подобряване на условията на живот на хората и постиженията на медицинската наука, туберкулозата е лечима болест, особено ако своевременно се диагностицира!
И ако направим един кратък обзор на рисковите фактори, ще видим, че почти всички днес живеят в тях. Но ти и твоята анти-вакс общност отричате научния напредък на света и явно искате да се върнем към периодът, в който стотици хиляди са умирали от лечими болести.

И за да не звуча голословно, ти показвам малка част от хората, за които се надявам да си чувал, които са починали от това "не толкова сериозно" заболяване:


  • Йордан Йовков - български писател
  • Сава Филаретов - български просветител
  • Марин Дринов - български историк
  • Христо Смирненски - български поет
  • Екатерина Ненчева - българска поетеса
  • Луций Елий - римски император
  • Джовани Перголези - италиански композитор, цигулар и органист
  • Махмуд II - султан на Османската империя
  • Алфонсо XII - крал на Испания
  • Фридрих Шилер - немски поет, историк и драматург
  • Луи Брайл - създател на азбуката за незрящи
  • Фредерик Шопен - полски композитор
  • Симон Боливар - латиноамерикански революционер и политик
  • Джоузеф Конрад - британски писател
  • Хенри Дейвид Торо - американски писател
  • Франц Кафка - австрийски писател
  • Антон Павлович Чехов - руски писател и драматург
  • Максим Горки - руски писател
  • Иля Илф - руски писател-сатирик.
  • Гаврило Принцип - босненски сърбин, убил австрийския ерцхерцог Франц Фердинанд
  • Дан Колов или Дончо Колев Данев - първият български кечист
  • Джон Кийтс- английски писател - романтик
  • Владимир Дьомин - съветски футболист
  • Георги Раковски - български революционер


Няма коментари:

Публикуване на коментар