петък, 25 април 2014 г.

Хемуфилис инфлуенца тип Б или ваксина за пълноценен живот?

 Инфекции
Хемофилус инфлуенце е грам-негативен кокобацил, който причинява различни инфекции при децата. Тези инфекции включват менингит, отит, синузит, епиглотит, артрит, бактериемия, целулит, пневмония, ендоофталмит и други.
Има 6 антигенно различни капсулни субтипа (а-f) и други не-класифицируеми и не-капсулирани щамове. Най-честите инвазивни инфекции се дължат на тип b. Те са причина за бактериален менингит,  смъртността от който е 5-30%, а възможнпостта да има постоянни дълготрайни последици в 15-35%. Причиняват също пневмонии – според някои проучвания, хемофилус инфлуенце тип b е отговорен за около 20% от тежките пневмонии.
Според Световната здравна организация, тази инфекция е втората по честота причина за смърт при деца под 5-годишна възраст. Инвазивните инфекции водят до тежки последици – глухота, епилепсия, умствена недостатъчност, дори смърт.
Тип f е най-честия от останалите серотипове, причиняващи инвазивни инфекции, докато некапсулираните щамове причиняват инфекции на горните дихателни пътища като отит, синузит, трахеит, бронхит и пневмония.
Клинична картина, на всичките заболявания е неспецифична и не можео да подскаже етиологичния причинител. Ето защо и лечението е неспецифично.


Какво представлява ваксината срещу Hib?

Ваксината срещу Hib се приготвя по същия начин като пневмококовата ваксина.
Пневмококовата ваксина се синтезира, като се използват няколко различни вида пневмококова бактерия, а ваксината срещу Hib се приготвя, като се използва само един вид бактерия (тип Б). Това е така, защото тип Б причинява по-голямата част от тежките инфекции при децата.

Ползите от васкинацията срещу Hib оправдават ли рисковете за детето ми?

Ваксинацията срещу Hib, беше въведена в България с промените в имунизационния календар през 2010 г. и е включена в състава на 5-компотентната ваксина, заедно с дифтерия, коклюш, тетанус и полиомиелит.
Преди въвеждането на конюгираните ваксини срещу тип b, този тип бактерий е бил най-честия причинител на бактериален менингит и пневмония в ранна детска възраст. Сега заболяването се наблюдава само при неваксинирани деца или деца, които не са завършили ваксинационната схема.
Благодарение на ваксината срещу Hib заболяването вече се среща рядко в САЩ. Но не е ерадикирано. През 2008 г. имаше огнища от менингит Hib в Минесота и Пенсилвания – 4 деца починаха. Следователно, ако не ваксинирате детето си срещу Hib, рискувате то да се разболее от Hib и да пострада.

Думите по-горе са на Министерство на здравеопазването, за разлика от повечето неща, които пишеш ти, моите материали са научни факти. И е факт, че около 1 на всеки 5 деца, които преболедуват менингит Hib, остават умствено изостанали, глухи, слепи или с намалени възможности за обучение.  Но ти не ваксинираш децата си, защото на теб "няма да се случи такова нещо".

Няма коментари:

Публикуване на коментар